Celem szkolenia jest przekazanie jego uczestnikom – nauczycielom, wychowawcom, pedagogom szkolnym oraz opiekunom metodycznym – podstawowej wiedzy z zakresu technik coachingowych. W efekcie podniesiona ma zostać efektywność ich codziennej pracy dydaktycznej. Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z zestawem skutecznych technik motywacyjnych, w tym technik pracy nad świadomością własnych zasobów; dowiedzą się, co mogą zrobić, aby każda prowadzona przez nich lekcja była lekcją z pasją, tj. jak pomimo upływu lat mogą podtrzymywać na wysokim poziomie własne zaangażowanie.
Program szkolenia obejmuje ponadto zagadnienia praktycznej aplikacji narzędzi coachingowych w pracy indywidualnej i grupowej z uczniami, a także z rodzicami uczniów. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na fundamentalną umiejętność coacha, a mianowicie na słuchanie. Uczestnicy poznają nie tylko narzędzia do rozwiązywania problemów pojawiających się w ich pracy w roli edukatorów, ale też metody komunikacyjne, które mają szansę wesprzeć odpowiedzialność ich podopiecznych za proces uczenia się, a także zwiększyć skuteczność wykorzystywania przez nich wyobraźni, wyzwalając ich kreatywność. Po szkoleniu nauczyciele będą w stanie – uwzględniając poznane różnice edukacyjne – sami zaprojektować bardziej efektywne niż dotąd programy nauczania.
Zajęcia, zorientowane na zwiększenie efektywności nauczycieli na płaszczyźnie zadaniowej i relacyjnej, zostaną przeprowadzone przy użyciu aktywizujących metod warsztatowych. Metody te pozwolą uczestnikom szkolenia nie tylko zrozumieć, ale też doświadczyć i szybko wykształcić podstawowe umiejętności coachingowe użyteczne w pracy w szkole. Uczestnicy wezmą udział w grze integracyjnej zwanej icebreaker, grze symulacyjnej, a także dyskusji moderowanej. Warsztaty zostaną wzbogacone o prezentację multimedialną oraz analizę wybranych case studies.