Emisja głosu

Nie akceptujesz swojej barwy głosu lub sposobu mówienia i chcesz to zmienić? Nieprawidłowe prowadzenie głosu, sposób oddychania i niedbała artykulacja prowadzą do zaburzeń głosu. Warsztaty zostały stworzone z myślą o osobach, które głos wykorzystują w pracy na co dzień. Są to przede wszystkim trenerzy, lektorzy, animatorzy, nauczyciele, wykładowcy, aktorzy, wokaliści, tłumacze, dziennikarze, księża, przedstawiciele handlowi, telemarketerzy, politycy, konferansjerzy, przyszli prezenterzy radiowi i telewizyjni, a także przedstawiciele innych zawodów narażonych na wzmożony wysiłek głosowy. Czego się tam nauczymy? 3 godzinne seminarium kładzie wielki nacisk na praktykę: nabytą wiedzę będziecie mogli przetestować na miejscu. Wykładowca przećwiczy z Wami konkretne przykłady.

Głos w teatralnej oprawie 

Wielu pracowników domów kultury to nieodkryte gwiazdy. Głos i wizerunek jest narzędziem kulturalnej animacji. Szkolenie z emisji głosu to dobry powód by porozmawiać o …rozmawianiu (lektorowaniu, reportażu itd.).

Z doświadczenia wiemy, że kadra placówek kulturalno-oświatowych ma solidne ogólne wykształcenie a także spore doświadczenie zawodowe. Wielokrotnie stoją przed wyzwaniami w kontaktach z ludźmi, wystąpieniami publicznymi i dlatego poziom szkolenia jest dostosowany do indywidualnych potrzeb (warsztatach uczestniczy góra 5 osób).

Warsztat nie jest dniem wolnym od pracy. Słuchacze przez cały dzień (lub dwa) ciężko pracują, aby skutecznie operować głosem przy nagraniach lektorskich i scenkach reporterskich (telewizja miejska często jest właśnie redagowana przez MDK). Nadrzędnym celem treningu jest przełamanie uczestników do w pełni naturalnych zachowań przy wystąpieniach publicznych i pokazanie, że zabawa i doświadczanie siebie, działanie intuicyjne, które w połączeniu z tzw. „bazą”- dają niebywałe możliwości ekspresji siebie. Kompetencje operatora kamery, dźwiękowca i reportera, wzajemnie się uzupełniają. Niestety, nie ma co liczyć na synergię kompetencji, gdy na pierwszym miejscu każdy z nich- stawiać będzie swoje potrzeby. Takie sytuacje są nie do zaakceptowania dla instytucji, która prezentuje i promuje kulturę regionu.

Trener medialny ćwiczy wszystkie instrumenty w tej profesjonalnej orkiestrze do harmonijnej współpracy. Zakres tematyczny warsztatu jest kolejnym etapem porządkowania pracy zespołu, aby grupa wspierała się nawzajem. Instruktaż trwa tylko dwa dni, ale zespół medialny tworzyć będzie już własną historię. Zadaniem trenera, ważne jest aby uczestnicy warsztatów skutecznie odnajdywali się na nie tylko na lokalnym rynku, ale ogólnopolskim. Trening głosu cieszy się dużym zainteresowaniem.

Program ramowy 

Nauczyciele, lekarze, menadżerowie i doradcy coraz częściej uczą się poprawnie mówić. Z odpowiednim głosem można dużo więcej zdziałać na zawodowej ścieżce. I co najważniejsze - nie zedrzeć sobie przy tym strun.

Szczegóły

Od 15-03-2023
Miejsc 5
Wolnych 5
Opłata 246,00PLN
Prowadzi Michał Smagłowski
Godzin 3
Kwalifikacyjny Nie
Location Cieszyn Direct | Mennicza 16, 43-400 Cieszyn

Dziękuję za ciekawość i uważność!

Mam nadzieję, że treść okazała się przydatna i interesująca. Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera, aby otrzymywać kwartalne aktualizacje na temat zarządzania finansami, instrumentarium instruktora i trenera oraz strategii firmy zorientowanej na usługi profesjonalne. Jeśli masz pytania lub chciałbyś podzielić się swoimi uwagami, śmiało skontaktuj się ze nami za pośrednictwem okienka czatu w prawym dolnym rogu ekranu. Do zobaczenia w kolejnych artykułach!

Wierzymy, że praca z Akademią sprawia Ci przyjemność. Dołącz do nas w serwisie Facebook lub Google i opowiedz nam o swoich doświadczeniach.

Migawki

Niniejszy dokument przedstawia zasady postępowania w biznesie, którymi na co dzień kierują się Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Śląska Akademia Nauki i Rozwoju Sp. z o.o. podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych, w tym podczas kontaktów z Klientem wewnętrznym (pracownicy) i zewnętrznym (klienci, współpracownicy, osoby trzecie).

Więcej…

Status zabezpieczeń COVID-19 | Poziom 1: wdrożenie podstawowych rygorów sanitarnych. Praca świadczona głównie stacjonarnie, wdrożenie ograniczeń w funkcjonowaniu Akademii.