Świadomość Ewolucji Organizacji i Współpracy
W przełomowej książce Pracować inaczej, nowatorski model organizacji inspirowany kolejnym etapem rozwoju ludzkiej świadomości F. Laloux pokazuje, że za każdym razem, gdy ludzkość przechodziła na nowy poziom świadomości, osiągała nowe rozwiązania w zakresie zarządzania i współpracy[1]. Najdoskonalsze w swej organizacji i świadomości określa kolorem turkusowym[2].
Turkus o trzech zasadniczych fasetach: samozarządzanie, oparcie na pełni człowieka, szukanie ewolucyjnego celu organizacji, który zastępuje próby przewidywania i kontrolowania przyszłości. Koncepcja Laloux opiera się głównie na odkryciach W. Graves'a oraz badaniach tych zjawisk przez D. E. Becka i Ch. C. Cowana. W kontekście jest także Teoria Spiral Dynamics (dynamika spiralna) która modeluje, jak powstające fale świadomości przepływają przez jednostki i grupy, prowadząc do większej ekspresji w myśleniu[3].
Głęboko w środku czujemy, że ‘turkusować’ się trzeba. Pragniemy miejsc pracy tchnących prostotą, a jednak zindywidualizowanych, domowych i wolnych; pełnych autentyczności i szczerości, szacunku, radości, wspólnoty, transparentności, pasji i celowości. Co zatem współczesne zarzadzanie ma do zaproponowania? Stara anegdota mówi, że słysząc pytanie Co nowego? Dobrze upewnić się A stare już znacie? Z szacunku dla historii i na potrzeby nakreślenia kontekstu zróbmy mały przegląd zagadnień. Usiądź wygodnie, zapraszamy do lektury.
Książkę można otrzymać nieodpłatnie, po 12 paź 2021 r. jesli subskrybujesz Podręcznik Akademii™ otrzymasz ją w emailu.
[2] Będziemy trzymać się nomenklatury jak w polskim tłumaczeniu pióra M. Konieczniak. Tak wiemy, wiemy, że F. Laloux pisał o kolorze cyrankowym. Organizacje cyrankowe – hmm. Masz lepszy pomysł?
[3] Katarzyna Grzesik, Monika Kwiecińska, Wykorzystanie wybranych aspektów teorii integralnej w kreowaniu nowego podejścia do przywództwa / Use of selected aspects of the Integral Theory in shaping the new approach to leadership, „Management Forum“ 4 (2016), s. 19.